Kas yra garso terapija?
Garso terapija – tai galingas įrankis, kuris apjungia skirtingus gydomuosius garsus, muziką ir terapinius muzikos instrumentus, kad pagerintų mūsų visapusišką savijautą. Sukuriant gilią, turtingą ir rezonuojančią patirtį pažadinami visi mūsų fizinio ir energetinio lauko sluoksniai (kūnas, protas, siela, dvasia). Garso terapijos metu susijungia matematikos, fizikos, medicinos dėsniai.
Naudojant tam tikrus instrumentus, ritmus, dažnius, akordus ir garso vibracijos bangas efektyviai suaktyvinama atsipalaidavimo reakcija/funkcija, kuri pašalina daugelį lėtinio streso sukeltų simptomų ir padeda subalansuoti visą mūsų esybę. Sesijos metu terapiniai garso instrumentai, gali būti dedami ant kūno, arba jais grojama šalia/aplink kūną, kartu naudojamas ir balso variacijos bei tam tikri tonai. Garso terapijos patyrimuose skamba Tibeto ir krištolo dainuojantys dubenys, gongai, būgnai, kamertonai, balsas ir kiti instrumentai.
Jau daugelį metų yra sakoma, kad garsas – tai ateities medicina. Peržvelgus naujausius mokslinius tyrimus, bei tai, kas vyksta medicinos pasaulyje naudojant garsą ir vibraciją – panašu, kad sparčiai einame prie garso įgalinimo padėti žmogui. Nors žiūrint istoriškai, garsas jau tūkstančius metų naudojamas gydymui. Štai, kad ir imant visiems žinomą matematiką Pitagorą, kuris iš ties buvo ir didis filosofas bei išminčius. Jis buvo įkūręs gydymo garsu akademiją bei yra laikomas garso terapijos pradininku.
Koks yra garso terapijos poveikis?
Garso virpesių poveikis fiziniam kūnui:
• kūnas gilai atsipalaiduoja, nuovargio ir streso pašalinimas;
• gali sumažinti sąnarių, raumenų, nugaros, galvos skausmus;
• pagerinti virškinimo sistemą;
• pagerinti kraujotaką, stabilizuoti aukštą spaudimą;
• kūno atomai, molekulės, ląstelės, audiniai ir organai gali pradėti veikti sinchroniškiau;
• pradeda tekėti didesnis energijos srautas, atsiranda daugiau jėgų;
• toksinų pašalinimas iš organizmo;
• stimuliuojama imuninė sistema;
• gilus, naudingas miegas, nemigos sumažinimas;
• pagerėja klausa, ypač tiems, kurie turėjo problemų su klausa dėl įvairių problemų ar amžiaus.
• geresnė balso kokybė ir skambėjimas
Psichologinis ir emocinis poveikis:
• atsipalaidavęs protas, sumažėjusi psichinė / emocinė įtampa;
• depresyvių būsenų mažinimas;
• panikos atakų ir vidinio nerimo mažinimas;
• geresnė koncentracija;
• vidiniai jausmai, užspaustos emocijos suaktyvinamos ir paleidžiamos;
• atsiranda pasitikėjimas savimi, padidėja kūrybinis ir produktyvus potencialas.
Dvasinis poveikis:
• atsiranda pusiausvyra ir harmonija Jūsų gyvenime;
• palaimos išgyvenimai;
• čakrų (energetinių centrų ir pagrindinių kanalų) valymas;
• aukštesnis dažnis pasiekia mūsų vidinę esmę, kuris padidina mūsų energiją ir virpesių lygį;
• kelias į intensyvesnę ir aukštesnę meilės vibraciją yra atviras.
Sąrašą dar galime tęsti, bet svarbiausia, kad garso terapija yra paprasta, veiksminga ir nereikalaujanti pastangų.
Kiek trunka sesija? Kokia eiga?
Terapinės sesijos trunka nuo 1,5 val iki 2,5 val., priklausomai nuo sesijos pobūdžio ir norimų spresti klausimų. Garso sesija vyksta žmogui patogiai atsigulus ant čiužinuko, šiltai užsiklojus, užmerktomis akimis. Dėmesys nukreipiamas į vidinę žmogaus erdvę, koncentracija į save sustiprėja. Sesijos eiga ir grojimo būdai parenkami kiekvienam žmogui savitai, atsižvelgiant į jo vidinę ir fizinę struktūrą, jautrumą garsui, intencijas, norimus pasiekti tikslus arba grupinėje sesijoje – pagal bendrą grupės energetiką. Skamba ramūs garsai, švelnūs obertonai ir vibracijos, tarp kurių įterpiamos aktyvios sesijos dalys (garso bangos). Sesijos metu dažniausiai kuriamas pikas – garso kulminacija. Pvz.: skambant gongams keliama garso banga, kuri persmelkia ir užlieja kiekvieną kūno ląstelę. Toliau seka harmonizuojantys ir ramūs garsai.
Garsas itin tiksliai veikia problemines vietas, atlaisvinami blokai, kūnu pradeda tekėti didesnis energijos srautas, atsiranda daugiau jėgų. Taip pat atsiranda pusiausvyra ir harmonija, sugrįžta meilės, ramybės, saugumo ir klestėjimo jausmas; aukštesnis garso vibracijų dažnis pasiekia mūsų vidinę esmę, ir perderina mus pačius, pradedame vibruoti aukštesniu dažniu.
Kaip pasiruošti garso sesijai?
Labai didelio pasiruošimo prieš garso sesijas nėra, tačiau yra keletas gairių, ko reikėtų laikytis, norint gauti maksimalų rezultatą. Šios gairės tinka tiek asmeninėms, tiek ir grupinėms sesijoms.
• apsivilkite patogius sau drabužius. Drabužiai turėtų būti be sagų, užtrauktukų, kitų metalinių ar iškilių detalių, ypatingai jei bus atliekamas dainuojančių Tibeto dubenų garso masažas.
• galite pasiimti šiltas kojines, nes viduje būsime be lauko avalynės.
• vandens gertuvė pagal poreikį – geriamo vandens bus studijoje, bet kiti mėgsta turėti savo asmenines gertuves.
• prieš sesiją/renginį sunkiai neprisivalgykite. Geriausiai 1-2 val. iki sesijos nebevalgyti.
• tą dieną rekomenduojama susilaikyti nuo kavos, energetinių gėrimų, alkoholio, psichotropinių ir raminančių vaistų, antidepresantų, vengti dirbtinio cukraus.
• nenaudokite nenatūralių kvapų ir kvepalų, kadangi vyks aromaterapija ir kiti kvapai tiesiog blokuos uoslę, poveikį, bei intensyvus kvepalų kvapas gali erzinti aplinkinius, jei tai grupinė sesija.
• rekomenduojama būti be papuošalų, kristalų, brangiųjų akmenų (ypatingai deimantų) ir pan., nes jie gali trukdyti procesams (galite juos palikti namuose ar atvykę nusiimti ir pasidėti ant altorėlio, kad pasikrautų).
• intencija labai svarbu. Prieš ateidami būtinai pagalvokite apie intenciją, nes garsas + intencija = gijimas. Toks garso terapijos pagrindinis dėsnis.
• būtinai praneškite mums jei turite kažkokių sveikatos sutrikimų.
Po garso sesijos rekomenduojama skirti ramaus laiko sau, būti savistaboje: sekti savo jausmus, pojūčius, emocijas. Atkreipti dėmesį į kokybišką miegą, kuris ypatingai svarbus po garso patyrimo, nes miego metu vyksta susikalibravimas ir visos patirties įkūnijimas. Galite justi troškulį, visgi visi vidiniai organizmo skysčiai išvibruoti, tad rekomenduojama gerti daugiau vandens. Kviečiame būtinai susisiekti su mumis, jei vyksta jums nepažįstami procesai, jei norisi pasidalinti patirtimi ar kažko paklausti.
Ar garso terapija visiems tinkama?
Garso terapija yra vienas saugiausių holistinių metodų, kuris tinka vaikams, paaugliams, suaugusiems, senoliams, nėščiosioms, netgi kūdikiams. Svarbu parinkti tinkamą sesijos pobūdį, garso stiprumą ir intensyvumą bei metodikas.
Visgi yra kelios išimtys, kuomet garso sesijos/garso terapija nerekomenduojama, kadangi gongai ir būgnai skleidžia stiprias garso vibracijas. Jei žmogus yra itin jautrus garsui, turi daug užgniaužtų emocijų ir baimių, stiprūs gongų ir būgnų garsai gali pernelyg staigiai iškelti šiuos dalykus. Emocines traumas patariama judinti, kelti švelniai palaipsniui, po truputį pratinant asmenį prie stipresnio garso, prieš tai paaiškinus, kaip veikia garso terapijos dėsniai.
Taip pat nerekomenduojama jų klausytis pooperaciniu laikotarpiu, turint rimtų širdies veiklos sutrikimų, sergant rimtomis psichinėmis ligomis (pvz. šizofrenija) ar garso sukeliama epilepsija, taip pat nėštumo laikotarpiu I-ame trimestre (nėščiosioms geriausiai tinka dainuojančių Tibeto dubenų garso masažas arba kiti švelnūs muzikos instrumentai, švelni garso terapija). Tačiau kiekvienas atvejis labai individualus, susisiekite prieš sesiją su mumis, jei turite klausimų. Kartais susipažinimui su garsais rekomenduojama švelni individuali garso terapija, kuri gali būti atliekama be gongų ar būgnų garsų.
Individuali ar grupinė sesija?
Grupinėse garso sesijose grojimo eiga priklauso nuo bendros žmonių energijos, kartais garsai pakrypsta visai kita linkme, negu buvo suplanuota, tiesiog ateina pajautimas, kad dabar reikia groti taip ir ne kitaip. Tokios sesijos skirtos greitai persikrauti, persijungti į harmoningą režimą. Per jas kūnas giliai atsipalaiduoja, stabilizuojasi kraujo spaudimas, sulėtėja širdies ritmas, atsipalaiduoja ir protas, sumažėja dėl nerimo, nuovargio, nemigos, įvairių stresų atsiradusi psichinė (emocinė) įtampa, gerėja miego kokybė. Grupinės garso sesijos puikiai tinka po įtemptos darbo savaitės, norint pailsėti, pakeisti aplinką. Tai tarsi savotiškas gyvo garso koncertas su netradiciniais archajiškais ir sakraliais muzikos instrumentais, klausomas atsigulus ir užsimerkus.
Individualios sesijos metu visas dėmesys skiriamas vienam žmogui, jo išklausymui, intencijos suformavimui. Šios sesijos kviečia darbui su savimi, transformacijai, garso pagalba keičiant tam tikras programas, įsitikinimus. Sesijos metu subalansuojami energetiniai centrus, garsas atpažįsta ir pašalina blokus visuose mūsų kūnuose (fizinis, emocinis, mentalinis ir kt.) Tinkamos ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Individualiose sesijose muzikos instrumentais grojama labai arti žmogaus kūno, garso vibracija tampa fiziškai juntama, kai kurie instrumentai, pavyzdžiui, dainuojantys Tibeto dubenys, kamertonai, dedami ant žmogaus kūno, todėl jų vibracija pasiekia kiekvieną ląstelę.
Su garsu, itin tiksliai veikiančiu problemines vietas, atsilaisvina blokai, kūnu pradeda tekėti didesnis energijos srautas, atsiranda daugiau jėgų. Taip pat pajuntama pusiausvyra ir harmonija, sugrįžta meilės, ramybės, saugumo ir klestėjimo jausmas. Aukštesnis garso vibracijų dažnis pasiekia vidinę esmę ir perderina mus pačius, pradedame vibruoti aukštesniu dažniu.
Prieš tokias sesijas būtina suformuoti intenciją, nes dirbant individualiai galima spręsti norimas problemas. Tam specialiai parenkami muzikos instrumentai, garsu švelniai išjudinantys tai, kas užspausta, nesvarbu, ar tai būtų emocija, ar fizinis skausmas, o gal priklausomybės, lėtinė liga, psichologiniai įsitikinimai, baimės.
Ar kiekvienas gali praktikuoti bei vesti garso terapijos sesijas?
Šis klausimas labai dviprasmiškas, kadangi kalba eina apie intuityviuosius muzikos instrumentus, kurie naudojami garso terapijoje, ir kuriais groti iš ties labai paprasta – tą gali padaryti kiekvienas, tikrai nereikalingas muzikinis išsilavinimas ar absoliuti klausa. Todėl praktikuoti garsą ir muziką tampa įmanoma kievienam tuo besidominčiam.
Tačiau, tam kad pravesti kokybišką, pokytį darančią, ar net gydančią garso sesiją grupėje ar individualią garso terapiją, reikalingos tam tikros žinios ir metodikos, ypatingai tuomet kai yra dirbama asmeniškai. Pasaulinė garso terapijos asociacija nurodo, kad reikalinga bent 200 val. kursų programa, kurioje gaunama teorinių ir praktinių žinių. Galime patvirtinti, kad mokymai yra būtini, yapč jei norima dirbti su jautresniu sluoksniu žmonių, kurie ieško pagalbos, nori spręsti tam tikras problemas, keisti savo gyvenimo modelius – tuomet sesijose naudojamos tam tikros schemos, metodikos, sąskambiai, muzikiniai intervalai – visi jie turi savus veikimo principus ir atlieka tam tikrą funkciją. Reikia suprasti, kad garso terapija nėra vien tik apie garsą, tai sudėtingas grynos fizikos, matematikos ir medicinos junginys. Svarbu išmanyti ir žmogaus energetiką, nes sesijose ji vienareikšmiškai paliečiama bei laikytis tam tikrų saugaus darbo su žmogumi ir jo energetika gairių.
Kaip dažnai patariate lankyti garso terapiją?
Garso terapijos ir kitų saviugdos praktikų dažnumas priklauso nuo jums reikalingo poveikio. Jei norisi pailsėti, persikrauti tarsi paspaudžiant restarto mygtuką, pakeisti aplinką, nuraminti protą – tuomet rekomenduojamos grupinės sesijos. Ateikite į jas vos pajutus, kad norisi pabūti garsuose ir bendraminčių rate. Tačiau jei turite neišspręstą klausimą, problemą, galima ateiti į kas savaitinius užsiėmimus.
Jei norisi greitesnio poveikio ir aiškumo – tuomet vienareikšmiškai rekomenduojamos asmeninės sesijos, kurios atliekamos taip pat kas savaitine schema. Jeigu problema labai opi, aktyvi, norisi greito pokyčio – asmeninės sesijos daromos 3 dienas iš eilės, vėliau kas savaitę. Šitoje vietoje svarbu suprasti, kad jeigu iš ties norite rezultato, tuomet reikalingas nuoseklumas. Stebuklo po vienos sesijos gali ir nebūti, todėl rekomenduojami garso terapijos kursai, minimalus 4 kartų arba 6 bei 10 kartų. Sesijų dažnumas yra aptariamas su kiekvienu žmogumi individualiai.
Kur vyksta jūsų sesijos?
Individualios terapinės sesijos bei užsiėmimai mažose grupėse vyksta mūsų Artimų garsų studijoje, pačiame Kauno centre, adresu: K. Donelaičio g. 81. (nemokamas parkingas vidiniame kieme)
Didesnės grupinės sesijos bei renginiai vyksta Kauno mieste, didesnėse salėse (Senamiestis, Dainava, Romainiai ir kt.). Adresus skelbiame renginiuose. Taip pat vyksta ir išvažiuojamieji renginiai, kartais grojame Vilniuje, Panevėžyje, Klaipėdoje.
Užsakomieji renginiai kolektyvams, šventėms, stovykloms vyksta pagal susitarimą. Galime atvykti pas jus arba surasti tinkamą erdvę.